הקמת ארגון ללא כוונת רווח

החלטתי להקים ארגון ללא כוונת רווח – מתי נכון להקים עמותה ומתי נכון להקים חל"צ (חברה לתועלת הציבור)

למרות העידן הקפיטליסטי שבו אנחנו חיים ולמרות שלכאורה אנחנו בעידן כל כך ציני שבו כל אחד חושב רק על טובתו, עדיין יש אנשים שחווים את העולם בצורה אחרת. לכן ברור מדוע גם אתה, כמו לא מעט אנשים אחרים בארץ, הגעת להחלטה חד משמעית שאתה רוצה להקים ארגון ללא כוונות רווח. יש אולי אנשים שיסתכלו על צעד כזה מהצד ולא יבינו מדוע במקום זה אתה לא משקיע את הזמן שלך בבורסה, אך מה שבטוח, זה שאם אתה עושה משהו למען הציבור עליך לעשות זאת בצורה מסודרת. לא כל האנשים מודעים לכך, אבל אפילו במקרים שבהם מדובר על ארגון שהמטרה שלו היא אינה רווח, יש עדיין לא מעט חוקים שצריך לעמוד בהם ולכבד אותם. הרעיון הוא שהארגון שלך יפעל, כמובן, בצורה חוקית, כי רק כך תוכל להתחיל לקבל הכרה, מעמד וכך גם תוכל להצליח למלא את ייעוד הארגון והרעיון שלך. לכן השאלה הראשונה שעליה אתה צריך לענות היא האם כדאי שהארגון שלך יהיה מוכר בתור עמותה או שאולי עדיף שזו תהיה חברה לתועלת הציבור?  

מה ההבדלים בין השניים?

לפני שנדבר על ההבדלים בין עמותות ובין חברות לתועלת הציבור, נדבר דווקא על הדברים הדומים בין שתי האפשרויות הללו. לדוגמא, בשני המקרים מדובר על ארגונים:

  • שהם אינם למטרות רווח
  • שיכולים לקבל אישור ניהול תקין
  • שניתן לבצע בהם עידוד תרומות למוסד בהתאם לסעיף 46 א' לפקודת המס

בנוסף לכך, בשני סוגי הארגונים יש חובה לקיים אספה כללית, צריך להיות וועד או דירקטוריון ובשני סוגי הארגונים לא חובה שיהיה מנכ"ל. אם כך, כעת אתה בוודאי שואל, מהם בכל זאת ההבדלים בין שתי האפשרויות הללו ואיך אפשר לקבל החלטה סופית? כדאי לדעת שההבדלים מתחילים, לפני הכול, בנושא הרישום של הארגון. עמותה היא ארגון שצריך להיות רשום אצל רשם העמותות ואילו חל"צ צריכה להיות רשומה ברשם ההקדשות. בנוסף לכך, במקרה של ניהול חברה לתועלת הציבור יהיה עליך להתמודד עם היבט נוסף שיכול להיות מורכב יותר והוא העובדה שחל"צ למעשה כפופה גם לחוק החברות. זה אומר שיהיה על החברה הזאת לשלם מס ויתרה מכך, היא תהיה תחת בקרה חמורה יותר. מצד שני, הניסיון מוכיח שפעמים רבות דווקא הבקרה הזאת היא זו שגורמת לחברה לעשות הרבה פחות טעויות מבחינת ניהול הכספים ולפעול בצורה הרבה יותר שקופה וישרה. לכן בהחלט ניתן לומר שיש לא רק חסרונות אלא גם יתרונות לבחירה באופציה כמו חל"צ.

מדוע כדאי להתייעץ עם המומחים?

למרות שקראת מידע רב אודות האפשרויות השונות של ארגון ללא כוונות רווח אתה מרגיש שאתה הולך לאיבוד? לא יודע בדיוק האם קיימת עמותה שהמטרה שלה כמעט זהה למטרת הארגון שלך? זקוק לסיוע כדי להתנהל נכונה וכדי להבטיח שהארגון שלך יהיה חוקי מכל הבחינות? אם כך, בוודאי תשמח לדעת שאתה לא לבד. יש היום לא מעט אנשי מקצוע שישמחו לעזור לך, אז למה שלא תפנה אל אחד מהם? במשרד של הנהלת חשבונות ורואי חשבון תוכל לקבל, לפני הכול, ייעוץ שיעזור לך לבחור בין רישום הארגון שלך כעמותה ובין חל"צ, אז למה שתוותר על שירות כזה? המומחים בתחום מחכים לך ואתה תראה שאחרי קבלת הייעוץ שלהם ההחלטה תהיה פשוטה יותר והדרך אל הקמת הארגון תהיה סלולה.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *