עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ ?

עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ ? איך יודעים כיצד והאם להתאגד? איך נרשמים מול רשויות המס?

חלמתם מזה שנים להקים עסק עצמאי ועכשיו אתם מתכוונים לקחת את החלום הזה ולהפוך אותו למציאות שבה אתם חיים? אם כך, צפויות לכם לא מעט משימות והחלטות שונות שתצטרכו לקבל במהלך הדרך. אחת מההחלטות הראשונות, והחשובות ביותר, שיש לקבל, זו השאלה האם  כדאי להתאגד כחברה בע"מ או לא? ומה עדיף לכם להיות עוסק פטור? או שאולי במקרה שלכם דווקא עוסק מורשה זו הבחירה הנכונה?

חשוב להבין שלכל אחת מהאפשרויות האלה זכויות וחובות אחרות. לכן אפשר להבין את הבלבול שלכם, כי מה אתם באמת יודעים על ההתמודדות מול רשויות המיסים בישראל? לכן ההמלצה הכי טובה שנוכל לתת לכם היא לא לקבל את ההחלטה הזאת לבד אלא, לפני הכול, לפנות למשרד רואי חשבון שבו תוכלו לקבל ייעוץ ספציפי לעסק שאתם עומדים להקים.

עוסק פטור מול עוסק מורשה

שתי האפשרויות הראשונות שהצגנו בפניכם הן:

  • עוסק פטור
  • עוסק מורשה

בבואנו לנסות להבין מהם ההבדלים בין השניים, אנחנו רואים שההבדל העיקרי נעוץ בנושא המע"מ. כלומר, עוסק פטור אינו רשאי לגבות מע"מ מהלקוחות שלו אך הוא גם לא משלם אותו. יש בכך דברים נוחים ביותר כי אתם לא צריכים להתעסק בכלל בנושא המע"מ, אך באופציה הזאת חשוב לדעת שיש מגבלת הכנסות שנתית. למעשה, נכון לשנת 2017 ההכנסות המקסימאליות של העוסקים הפטורים לא יכלו לעלות, בהתאם לחוק, על 98,707 ₪ בשנה ולא כל סוגי העסקים יכולים להיות עוסקים פטורים. לעומת זאת, באופציה של העוסקים המורשים אין כל מגבלת הכנסות שנתיות. בנוסף לכך, העוסקים המורשים כן גובים מע"מ ומשלמים אותו, הם מוציאים חשבוניות מס ועליהם לדווח פעם בחודש או חודשיים על הכנסותיהם הן למע"מ והן למס הכנסה.

האם כדאי להקים חברה בע"מ ?

קיימים שיקולים שונים להקמת חברה בע"מ. ויש לבחון כל מקרה לגופו חשוב להבין שבמקרה של חברות בע"מ החברות פועלות למעשה כישות עצמאית וזה אומר שבעלי החברה נחשבים לבעלי המניות בה. בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון שאם אתם מציגים את עצמכם כחברה זה משדר חוסן, חוזק ובדרך כלל מסייע בצורה משמעותית ביותר לתדמית החיובית של העסק. מצד שני, חשוב לדעת שיש כאן משמעות אדירה לתכנון המס כי למעשה העצמאי במקרה כזה מקבל משכורת מהחברה ויש לדווח על הדברים בהתאם. לכן לא בכל המקרים כדאי יהיה להקים חברה ואין ספק שכל מקרה צריך להיבדק לגופו. במקרה של חברה בע"מ יש גם השלכות על הנהלת חשבונות וכדאי להתייעץ עם רואה חשבון ו/או מנהל חשבונות על האפשריות והעלויות של שירותי הנהלת החשבונות. במקרה של עמותות – לחצו על הלינק כאן

לסיכום, כפי שראינו, לא תמיד פשוט וקל לקבל החלטה בנוגע להתנהלות הנכונה והכדאית ביותר מול רשויות המיסים בישראל ולכן ייעוץ מקצועי יכול לסייע. בעזרת היועצים הטובים ביותר תוכלו לקבל את ההחלטות הנכונות לעסק שלכם, אז למה שלא תפנו אליהם עוד היום?